مخارج مسکن :

رومانی از سطوح عالی رفاهی و هزینه های مناسب زندگی بهره مند است . انتخاب شما برای مکان تحصیلی خود، خواه دریک شهر بزرگ و یا نواحی اطراف شهری و همچنین الگوی زندگی شخصی شما، سطح نهایی هزینه های شما را تعیین می نماید. شرایط مختلفی برای مسکن و سکنی گزیدن دانشجویانی که در رومانی تحصیل می نمایند، وجود دارد. بسیاری از دانشگاه ها و دانشکده ها از طریق دفاتر مسکن خود به دانشجویان کمک می نمایند. دانشجویان باید به محض اینکه دانشگاه ثبت نام آنها را تأیید می نماید، توصیه های این مراکز را برای یافتن مسکن مناسب بکار گیرند. بسیاری از دانشگاهها ودانشکده ها دارای مراکز اقامتی برای دانشجویان هستند که این مراکز امکانات خواب، آسایش دانشجویان را فراهم می آورند.دانشجویان میتوانند در صورت تمایل آپارتمان و یا خانه ای را اجاره نمایند که معمولا این کار به صورت اشتراکی با چند دانشجوی دیگر انجام می پذیرد. بسیاری ار دانشجویان حداقل برای چند ماه اول ترجیح میدهند که با خانواده های رومانی اقامت گزینند. به این نحوه اقامت ” اقامت در منزل ” می گویند که در آن صورت اتاق و غذای شخص در آن در نظرگرفته شده است.هزینه ها و امکان انتخاب هر روش در نقاط مخالف رومانی متفاوت می باشد.بسیاری از موسسات آموزشی در رومانی شخصی را به عنوان افسر مسئول برای کمک در امر انتخاب مکان زندگی در نظر می گیرند تا بتوانند به دانشجویان در امر انتخاب مسکن و مکان زندگی در داخل و یا در نزدیکی موسسه آموزشی کمک نماید.هزينه زندگي در كشور روماني ماهيانه 500- 400 یورواست البته در شهر بخارست هزینه زندگی بالاتر و تقریبا ماهيانه 600 یورو به بالا است اجاره خانه در رومانی بصورت ماهیانه پرداخت می شود. خانه ها در رومانی شامل یونیت یا آپارتمان و ویلا / هاوس می باشد. اجاره خانه به عوامل مختلفی همچون موقعیت واحد در شهر٬ تعداد خواب و نوع واحد بستگی دارد. بطور کلی خانه ها یا بصورت استودیو (بدون اتاق خواب) هستند که اجاره پایین تری دارد و یا دارای یک یا بیشتر اتاق خواب می باشند. همچنین برخی از خانه های با تعداد اتاق خواب زیاد بصورت اشتراکی اجاره داده می شوند در اینصورت فرد می تواند از یک اتاق خواب به همراه بقیه امکانات آن خانه بصورت اشتراکی استفاده کند. این مدل اشتراکی بیشتر برای دانشجویان که نمی خواهند هزینه زیادی داشته باشند. بطور متوسط شما می توانید خانه مورد نظر خود را با ١٥٠ یورو تا ٢٠٠ یورو در ماه اجاره نمایید. همانطور که گفته شد رقم اجاره بستگی به شرایط و موقعیت خانه دارد.

هزینه های در نظر گرفته شده زیر تخمینی میباشند :

آپارتمان های یک خوابه یورو ٢٠٠ ـ ١٥٠

آپارتمان های دو خوابه یورو ٤٥٠ ـ ٢٥٠

آپارتمان های دو خوابه همراه با اتاق پذیرایی یورو ٥٠٠ ـ ٣٥٠

البته نگفته نماند در بسیاری از موارد میتوان به مواردی مانند زندگی چند دانشجو با هم اشاره کرد و نیز میتوان به اماکن مناسب

و معقول و ارزان اشاره کرد مانند اتاق های دو نفره و حمام های متعدد و آشپزخانه های جمعی


خرج و مخارج زندگی (هزینه خوراک) :

بطور متوسط هزینه غذایی در یک ماه برای هر نفر بین 50 تا 100 یورو می باشد. در رومانی فروشگاههای زنجیره ای بسیار

است و شما می توانید اجناس مورد نیاز خود را از آنجا تهیه کنید.

در اینجا فهرستی از قیمتها به منظور آگاهی شما عزیزان قرار داده ایم.

 

 

هزینه وسایل نقلیه عمومی :

در رومانی وضعیت وسایل نقلیه عمومی خوب است و شما می توانید برای رفت و آمد از آن استفاده نمایید. وسایل نقلیه عمومی شامل اتوبوس ٬ قطار شهری و تاکسی می باشد. در صورتی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید بایستی بلیط تهیه کنید که اینکار توسط اشخاص و دستگاههای صدور بلیط در مکان ایستگاه های اتوبوس یا قطار انجام می شود. معمولا بلیط های صادر شده دارای مدت زمان اعتبار نمی باشد . بطور متوسط هزینه بلیط اتوبوس و قطار شهری بین 0,50 یورو است بسته به مسیری که می خواهید بروید. اما چنانچه می خواهید از ماشین شخصی خود استفاده نمایید بایستی توجه داشته باشید که مخارج ماشین شامل بنزین ٬ هزینه سرویس ماشین ٬ هزینه بیمه و هزینه رجیستر کردن می باشد که هر سال بایستی این هزینه را پرداخت نمایید. بطور متوسط یک ماشین برای شما بین 100 تا 150 یورو در ماه هزینه دارد. هزینه آب / برق / گاز / تلفن: در رومانی بایستی هزینه برق ٬ گاز و تلفن را پرداخت نمایید. البته هزینه آب بسیار پایین است. معمولا هزینه ها هر ماه یکبار بصورت قبض برای شما ارسال می گردد. برخی از خانه های دارای گاز نیستد و تمامی وسایل با برق کار می کند. بطور متوسط شما در ماه 15 تا 30 یورو هزینه برق دارید و به همین میزان نیز مصرف گاز. سیستم تلفن دارای هزینه اجاره ماهیانه 7 یورو است البته اینها هزینه های کلی هستند و شما هزینه های دیگری مانند پوشاک ٬ بهداشت و درمان و تفریح و سرگرمی خواهید داشت.

آشنایی و دادن تمامی اطلاعات لازم در مورد کلیه دانشگ اه ها و دانشکده های معتبر رومانی در تمامی مقاطع تحصیلی

اخذ قبولی از کلیه دانشگاه های معتبر رومانی

آشنایی و اخذ نامه قبولی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری رومانی که برای ورود به دانشگاه اخذ این نامه ضروری میباشد

و کمکهای دیگر

اخذ و ارائه کارت اقامت دانشجویی

ترانسفرفرودگاهی

رزرو هتل در کلیه شهرهای رومانی ، تهیه و اجاره مسکن مخصوص افرادی که برای اولین بار به کشور رومانی مسافرت میکنند

افتتاح حساب بانکی معتبر در کل اروپا و بعضی از کشورهای آسیایی

contact@medecineroumanie.org